Läste om nästkommande generation... skrattar igenkännande
- Siri Johansson
- 11 juli 2020
- 1 min läsning
Uppdaterat: 4 aug. 2020
http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/andrevwalden/article2... Jag kan känna igen en hel del av min mammas och svärmors generation i denna kolumnists krönika, skönt att läsa. Ville delge er av denna läsning - värmde mig inombords.
Och jag är ju en av dessa 40-talister enligt ovan, men det stämmer mera in på min mammas generation än på min egen generation.
Mamma eldade alltid i sin vedspis och hon vred alltid ner det termostatstyrda elementet i köket, för det kändes ju lite ljummet fastän hon eldade för fullt i vedspisen. Så detta innebar att golvet i köket var iskallt på morgonen när vi kom ner för att äta frukost på morgonen - hon förstod inte riktigt sambandet med en jämn uppvärmning av innetemperaturen, för uppvärmningen av elementen gick ju med elvärme. Men det innebar också att vi alltid fick uppmaningen om att gå och sätta på oss sockor eller ta på tofflor innan vi kunde äta frukost. Vi tillbringade alla våra vinterlov med barnen och åkte skidor på vintrarna uppe i Härjedalen i mammas stuga där.
Vår son refererade till dessa kylslagna morgnar då när han var i Australien och spelade golf och det var jättevarmt i stället, dygnet om - då längtade han efter att få höra uppmaningen om dessa kylslagna morgongolv!!







En kollega rekommenderade PokerListings när vi pratade om gamla pokerturneringar under lunchrasten i Sverige. Jag brukar annars hålla mig till samma casinon hela tiden, men bestämde mig för att prova något nytt. Det som fångade mig var att allt kändes enkelt att förstå även när man bara ville spela lite avslappnat. Jag satte mig hemma med kaffe och tänkte spela tio minuter, men timmarna gick betydligt snabbare än väntat. Dessutom lyckades jag vinna på ett spel jag vanligtvis aldrig brukar ha tur på, vilket gjorde kvällen extra underhållande.
Jag har testat några olika byråer tidigare och blev ofta besviken eftersom resultaten inte motsvarade förväntningarna. Till slut hittade jag digital byrå stockholm, och skillnaden var tydlig redan från start. De tog sig tid att förstå min målgrupp och byggde en strategi som kombinerade SEO och annonsering på ett smart sätt. Det som stack ut var deras fokus på data och uppföljning – man fick regelbundna rapporter och visste exakt vad som fungerade. För den som söker en stabil partner i Sverige, kan detta vara ett riktigt bra alternativ.